به گزارش گزارشگران بلوچ، سحرگاه روز شنبه ١٢ شهریور ماه ۱۴۰۱، دو زندانی سیاسی بلوچ از جمله یک کودک‌ را در این زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

هویت این دو زندانی «محسن قنبرزهی» معروف به (نصرالله)، متولد شهریور ماه ١٣٧۵، فرزند جمان و مجرد و‌ «عین الله قنبرزهی» فرزند عبدالرحمن متولد ۱۳۶۸، متاهل و دارای چهار فرزند خردسال، هر دو نفر اهل روستای شندک از توابع شهرستان زاهدان عنوان شده است.

گفته می شود محسن قنبرزهی در زمان بازداشت فقط ۱۶ سال سن داشته است.

عین الله و محسن که نسبت فامیلی عمو و خواهرزاده با هم دارند در سال ۹۱ با اتهامات «امنیتی و همکاری با گروه های ضد نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی»، بازداشت شده و از بیدادگاه زاهدان با قضاوت قاضی مهدویان به اعدام محکوم‌ شده بودند.

این دو زندانی در زمان بازداشت در سلول های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان به شدت مورد شکنجه قرار گرفته؛ از حق دسترسی به وکیل و از تماس با خانواده نیز محروم بوده اند.

گفتنی است که پیشتر و در سال ۱۳۹۸ این دو زندانی به همراه شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان زاهدان با انتشار نامه‌ای به نقض حقوق بشر در این زندان اشاره داشته و روش‌های شکنجه‌های فیزیکی در بندهای امنیتی زاهدان را ذکر کرده‌ بودند.

خانواده های این زندانیان روز جمعه ۱۱ شهریور ماه آخرین ملاقات قبل از اعدام را با فرزندانشان در زندان مرکزی زاهدان داشته اند.

شنبه ١٢ شهریور ماه ۱۴۰۱