روزنامه لیبراسیون فرانسه طی مطلبی روز سه‌شنبه ۲۰دی درباره اعدام‌های اخیر در رژیم ایران نوشت: اعدامها در ایران از جمله اعدام مهدی کرمی و سید محمد حسینی بر پایۀ اعترافات اجباری صورت می‌گیرند و هدف ملاهای حاکم بر ایران از این اعدامها مرعوب کردن بیشتر مردم و خفه کردن اعتراضها است. اما، برخلاف انتظار ملاها اعدام جوانان معترض که گاه به‌خاطر به آتش کشیدن یک سطل زباله صورت می‌گیرد، از قرار خشم معترضان را تشدید می‌کند، به‌طوری که آنان در شعارهای خود فریاد می‌زنند: «هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه».

لیبراسیون روزنامۀ صبح پاریس با اشاره به تجمع معترضان در مقابل زندان گوهردشت کرج نوشته است که شاید عزم تظاهر کنندگان این بار باعث شد که دو تن از دستگیر شدگان اعتراضهای جاری در ایران، محمد بوروقانی (نوزده ساله) و محمد قبادلو (بیست و دو ساله) اعدام نشوند یا دست کم اعدام‌شان به تأخیر بیفتد.

لیبراسیون به ویدیویی استناد کرده که در آن مادر محمد قبادلو، آرایشگر جوانی که از مشکلات روحی-روانی رنج می‌برد، در ضجه‌های خود در مقابل زندان کرج فریاد می‌زد که کرم‌پور کسی که به ادعای مقامات حکومتی توسط قبادلو کشته شده «در جای دیگری به‌قتل رسیده و همه نیز آن را می‌دانند و مقامات حکومتی عمداً او را به پروندۀ پسرش چسبانده‌اند تا وی را اعدام کرده و مرتکب بی‌عدالتی بشوند.»

لیبراسیون یادآور شده است که معترضان در شعارهای خود در مقابل زندان رجایی‌شهر به مقامات حکومتی هشدار می‌دادند: «این آخرین پیامه، اعدام کنید قیامه.» لیبراسیون در عین‌حال، تصریح کرده است: اگر چه محمد بوروقانی و محمد قبادلو هنوز زنده هستند، اما، آنان از هیچ حمایت قانونی برای لغو محکومیت خود به اعدام برخوردار نیستند.

لیبراسیون یادآوری کرده است که موج اعدام معترضان در ایران واکنش گستردۀ بین‌المللی را در پی داشته است. پس از هلند، دانمارک، بلژیک، نروژ، آلمان و فرانسه نیز سفرای رژیم ایران را به نشانۀ اعتراض احضار کرده‌اند. وزارت امور خارجۀ فرانسه، در واکنش خود گفته است که این کشور بارها علناً و در همکاری با متحدانش در اتحادیۀ اروپا با احکام اعدام و اجرای آنها در جمهوری اسلامی مخالفت کرده است.

لیبراسیون یادآوری کرده است که اتحادیۀ اروپا از آغاز خیزش جاری در ایران علیه خشونت و سرکوب رژیم قاطعانه ایستاده و تحریم‌هایی را نیز علیه رهبران تهران اعمال کرده است. اما، به نوشتۀ لیبراسیون، این تدابیر تاکنون مانع از صدور احکام جدید اعدام از سوی قوۀ قضاییه جمهوری اسلامی نشده است: دوشنبۀ نهم ژانویه دستگاه قضایی ایران سه تن دیگر از معترضان، صالح میرهاشمی، مجید میرکاظمی و سعید یعقوبی را به اتهام محاربه و شرکت در قتل سه تن از اعضای نیروی انتظامی در اصفهان به اعدام محکوم کرد. تاکنون هفده تن از دستگیر شدگان اعتراضهای اخیر در ایران به اعدام محکوم شده‌اند، هر چند سازمانهای مدافع حقوق‌بشر شمار محکومان را بیش از این می‌دانند.

لیبراسیون تصریح می‌کند که اعدامها در ایران از جمله اعدام مهدی کرمی و سید محمد حسینی بر پایۀ اعترافات اجباری صورت می‌گیرند و هدف ملاهای حاکم بر ایران از این اعدامها مرعوب کردن بیشتر مردم و خفه کردن اعتراضها است. اما، لیبراسیون تأکید می‌کند که اعدام جوانان معترض که گاه به‌خاطر به آتش کشیدن یک سطل زباله صورت می‌گیرد، از قرار خشم معترضان را تشدید می‌کند، به‌طوری که خود معترضان در خیابان‌ها و گورستانها فریاد می‌زنند: «هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه».

سه‌شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱