نماایندگان مجلس عوام بریتانیا، در نشستی با بررسی شرایط سیاسی در ایران، خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر بر افراد وابسته به جمهوری اسلامی و قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست بریتانیا از گروه‌های تروریستی شدند.

در این نشست که پنج‌شنبه 22 دی با حضور نمایندگان هر دو حزب کارگر و محافظه‌کار بریتانیا برگزار شده، باب بلک‌من، از حزب محافظه‌کار با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی رژیمی «خطرناک» است، گفت که این رژیم از روش‌های نازی‌ها برای سرکوب معترضان استفاده می‌کند.

او همچنین با تاکید بر این‌که ژینا (مهسا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد به «قتل» رسیده، «زنان شجاع» را رهبران اصلی خیزش انقلابی جاری مردم ایران توصیف کرد.

بلک‌من همچنین با تاکید بر این‌که اعدام افراد بازداشت‌شده در جریان اعتراضات، «غیرقابل قبول» است، خواهان «اقدام فوری و بیشتر» دولت بریتانیا برای جلوگیری از اجرای این احکام اعدام شد.

در این نشست نمایندگان مجلس عوام بریتانیا همچنین از عملکرد دولت این کشور انتقاد کرده و آن را به «تعلل» در قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی متهم کردند.

این نمایندگان همچنین از دولت بریتانیا خواستند که در همکاری با شرکای بین‌المللی خود از تشدید اعمال تحریم‌ها علیه کسانی که در سرکوب، کشتار و اعدام معترضان در ایران نقش دارند، اطمینان حاصل کند.

در این نشست همچنین نمایندگان مجلس عوام بریتانیا، اعم از محافظه‌کار و کارگر، از دولت بلژیک خواستند که از استرداد اسدالله اسدی، به ایران خودداری کند.

پیش‌تر پارلمان بلژیک به طرحی رای داده بود که به دولت این کشور اجازه می‌دهد اسدالله اسدی، که در بلژیک به اتهام طرح‌ریزی برای عملیات تروریستی در خاک اروپا به بیست سال زندان محکوم شده است را به ایران استرداد کند.

با این وجود اما برخی نمایندگان پارلمان بلژیک که پیش‌تر کارزار بی‌وقفه‌ای را برای ممانعت از استرداد اسدالله اسدی به ایران دنبال کرده بودند، نیز پیش‌نویس طرحی را ارائه کرده‌اند که در صورت تصویب به‌موجب آن دولت بلژیک ملزم می‌شود سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته و در لیست سازمان‌های تروریستی اروپا قرار دهد. گزارش العربیه

لئو دوچرتی معاون پارلمانی وزیر خارجه انگلستان در امور اروپا

لئو دوچرتی معاون پارلمانی وزیر خارجه انگلستان در امور اروپا

لئو دوچرتی معاون پارلمانی وزیر خارجه انگلستان در امور اروپا در جلسه بحث در پارلمان این کشور در مورد وضعیت ایران گفت: انگلستان فعالانه در حال بررسی لیست‌گذاری سپاه پاسداران است.

رویترز در گزارشی از جلسه رسمی با عنوان بحث و گفتگو درباره وضعیت سیاسی و قیام در ایران نوشت: لئو دوچرتی (معاون پارلمانی)، وزیر امور خارجه انگلیس (در امور اروپا) روز پنجشنبه در جلسه بحث در پارلمان این کشور در مورد وضعیت ایران که برخی از قانونگذاران خواستار لیست‌گذاری آن بودند گفت: «درست نیست که بخواهم در مورد نتیجه بررسی دولت در این مورد که در جریان است صحبت کنم».
اما می‌توانم بگویم که فکر می‌کنم فراخوانها از سراسر مجلس و اتحادی که این فراخوانها از همه طرف ایجاد کرده است در دولت مورد توجه قرار خواهد گرفت و این چیزی است که ما آن را بی‌نهایت جدی می‌گیریم».
لیست‌گذاری سپاه پاسداران به‌عنوان یک گروه تروریستی به این معنی است که عضویت در این گروه، شرکت در جلسات آن و حمل آرم آن در ملأعام در انگلستان جرم محسوب می‌شود.

باب بلکمن و نمایندگان پارلمان انگلستان نمایندگان پارلمان ضمن حمایت از قیام سراسری مردم ایران خواهان حسابرسی از رژیم آخوندی به‌خاطر سرکوب تظاهرکنندگان و به‌طور مشخص خواستار قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی شدند. نمایندگان همچنین از طرح ده ماده‌ای خانم مریم رجوی حمایت کردند.

 پنجشنبه ۲۲ دی۱۴۰۱