بیانیهٔ گروه دوستان ایران آزاد: اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید سپاه پاسداران را به‌دلیل نقشش در سرکوب مردم و هم‌چنین اقدامات تروریستی باید در لیست تروریستی خود قرار دهد. ، سفیران خود را از ایران فرا بخوانند، سفارتخانه‌های رژیم را در کشورهای عضو تعطیل کنند و دیپلماتها و عوامل تهران را اخراج کنند.

در بیانیهٔ گروه دوستان ایران ضمن اشاره به‌شرایط ایران که وارد پنجمین ماه قیام سراسری می‌شود آمده است: ما نگرانی عمیق خودمان را نسبت به دستگیری مخالفان رژیم اعلام می‌کنیم.

یکی از دستگیر شدگان یوسف یونسی است که قبلاً ۹سال در این رژیم و ۳سال هم در دیکتاتوری شاه زندان بوده است. پسر وی علی یونسی برنده مدال طلای المپیاد بین‌المللی نجوم و اختر فیزیک سه سال قبل به اتهام همکاری با سازمان مجاهدین به ۱۶سال زندان محکوم شده است.

مصونیت این رژیم و رهبرانش از مجازات در چهار دهه گذشته، آن را جری‌تر کرده است تا این جنایات را بدون نگرانی از حسابرسی تداوم بخشد. آنها اعلام کرده‌اند که با هیأت حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی که توسط شورای حقوق‌بشر ملل متحد در نشست ویژه۲۴نوامبر ۲۰۲۲ ایجاد شده، همکاری نخواهند کرد.

یکسان بودن شعارها و تاکتیکهای معترضان، از جمله شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر (خامنه‌ای)» نشان‌دهنده سازماندهی در قیام است. با این شعارها، ایرانیان روشن کرده‌اند همه اشکال دیکتاتوری چه دینی و چه موروثی را رد می‌کنند و خواهان جمهوری دموکراتیک مبتنی بر جدایی دین از دولت هستند.

در راستای تحقق این هدف اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا باید در کنار مردم ایران بایستند و حق «دفاع از خود» آنها را در برابر چنین رژیم بی‌رحم و غیرانسانی به‌رسمیت بشناسند.

برنامه ۱۰‌ماده‌ای خانم مریم رجوی، پرزیدنت برگزیده مقاومت ایران که شامل احترام به کنوانسیونهای جهانی در زمینه حقوق فردی و اجتماعی، برابری کامل زن و مرد، جدایی دین و دولت و یک ایران غیراتمی می‌شود، شایسته حمایت از سوی همه دوستداران آزادی ایران است.

دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا: ما اعلام آمادگی می‌کنیم که همراه با وکلای مقاومت ایران در محاکمه‌های معترضان دستگیر شده شرکت و اطمینان حاصل کنیم محاکمه‌ٔ آنها مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام می‌شود.

 دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱