پارلمان اروپا در اجلاس رسمی خود در استراسبوگ روز پنجشنبه ۲۹دیماه۱۴۰۱، با صدور قطعنامه‌یی، لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران را تصویب کرد.

یک روز پیش‌تر (چهارشنبه ۲۸دی) پارلمان اروپا به پیشنهاد خانم آنا فوتیگا وزیر خارجه سابق لهستان و ازاعضای ارشد گروه دوستان ایران آزاد به ماده‌ای رأی داد که سرکوب وحشیانه تظاهرات توسط سپاه پاسداران را محکوم می‌کند و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به لیست‌گذاری سپاه پاسداران به‌خاطر فعالیت‌های تروریستی آن، سرکوب تظاهر کنندگان و نقش آن در اوکراین فرامی‌خواند. این رأی‌گیری در جلسهٔ عمومی با حضور ۶۳۸ عضو پارلمان انجام شد. ۵۹۸نفر رأی مثبت، ۹نفر رأی منفی و ۳۱نفر رأی ممتنع دادند.

آرای قاطع پارلمان اروپا به این ماده از همان روز چهارشنبه لیست‌گذاری تروریستی سپاه خامنه‌ای را مهر کرده بود و همین ماده روز پنجشنبه بار دیگر در تمامیت قطعنامه تصویب شد.

روز سه‌شنبه (۲۷دی) نیز آقای زارزالخوس رئیس کمیته دوستان ایران آزاد نخستین نماینده‌ای بود که سه‌شنبه گذشته ۲۷دیماه، در بحثهای مربوط به‌قطعنامه، از سوی گروه احزاب مردم اروپا بزرگترین گروه پارلمانی در مورد ضرورت لیست‌گذاری سپاه پاسداران سخنرانی کرده بود.

قطعنامه مصوب پارلمان اروپا که شامل ۳۲بند است، واکنشی است به‌سرکوب اعتراضات و اعدامها، توسط دیکتاتوری آخوندی. در این لیست‌گذاری، سپاه پاسداران و همهٔ نیروهای تابعهٔ آن شامل بسیج و نیروی تروریستی قدس در لیست قرار می‌گیرند. به‌موجب این قطعنامه، هر گونه رابطه و فعالیت اقتصادی و مالی با سپاه پاسداران، ممنوع می‌شود و کشورهایی که سپاه پاسداران در آنها اقدامات تروریستی انجام داده رابطهٔ خود را با رژیم قطع می‌کنند.

طبق این قطعنامه، علاوه بر تمام سردمداران و مهره‌های رژیم مانند خامنه‌ای، رئیسی و منتظری دادستان کل رژیم که در جنایت علیه مردم ایران دست داشته‌اند، به‌انضمام خانواده‌هایشان، هم‌چنین کلیهٴ نهادها و بنیادهای مرتبط با سپاه، مانند بنیاد موسوم به‌مستضعفان و بنیاد شهید و جانبازان نیز مورد تحریم قرار می‌گیرند.

این قطعنامه هم‌چنین از کشورهای عضو اتحادیه می‌خواهد صلاحیت قضایی جهانی را برای تعقیب مقام‌های رژیم که مشکوک به‌مشارکت در جنایت هستند، طبق قوانین بین‌المللی اعمال کنند.

این قطعنامه باید در جلسات شورای وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا که از روز دوشنبه سوم بهمن شروع می‌شود به‌اتفاق آرا به تصویب ۲۷کشور عضو برسد تا اجرایی شود و سپاه پاسداران لیست‌گذاری شود.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این قطعنامه به‌احتمال زیاد توسط اتحادیهٔ اروپا به‌تصویب می‌رسد؛ به‌خصوص که خانم فون‌در لاین رئیس کمیسیون اروپا نیز موافقت خود را با لیست‌گذاری سپاه پاسداران اعلام کرده است؛ اما از آنجا که تصمیمات اتحادیهٔ اروپا بایستی به‌اتفاق آرای ۲۷کشور عضو اتخاذ شود، اگر به‌دلیل مخالفت فقط یک دولت، قطعنامه به‌تصویب نهایی نرسد، تا همین جا، یک ضربه قاطع سیاسی بر رژیم لرزان آخوندی وارد آمده و فشار سیاسی بر آن را قویاً تشدید می‌کند.

این رویداد و این ضربهٔ سنگین سیاسی بیانگر آن است که در معادلات بین‌المللی نیز، به‌یمن قیام سراسری مردم ایران چیزی در رابطه با رژیم آخوندی ورق خورده و معادلات به‌زیان رژیم و به‌سود مردم و مقاومت ایران به‌طور بازگشت‌ناپذیری، تغییر کرده است.

مجاهدین و مقاومت ایران از سال‌ها پیش به‌طور مستمر و در دهها کتاب، جزوه، مقاله و کنفرانس مطبوعاتی بر نقش سپاه پاسداران در سرکوب، صدور تروریسم و بنیادگرایی و پروژهٔ تولید بمب اتمی تأکید کرده و خواستار لیست‌گذاری آن شده‌اند.

مقاومت ایران، قرار دادن سپاه جنایت و غارت خامنه‌ای، در لیست تروریستی سازمان ملل متحد، آمریکا، اروپا و کشورهای منطقه و اعمال تحریم‌های همه‌جانبه علیه آن را تنها اولین قدم ضروری می‌داند. در قدمهای بعد، اولاً سپاه پاسداران بایستی از کلیه کشورهای منطقه و به‌خصوص سوریه، عراق، یمن و لبنان اخراج شود. ثانیاً، همان‌گونه که رهبر مقاومت تصریح می‌کند: «سپاه پاسداران ارگان محوری قهر و سرکوب نظامی و ابزار اصلی حفظ دیکتاتوری دینی است. لیسـت‌گذاری آن کافی نیست. باید منحل شود. فرزندان ایران با آتش چنین خواهند کرد» (مسعود رجوی-۳خرداد ۱۴۰۱).

 =