وبسایت اچ ال ان بلژیک روز دوشنبه ۱۸اردیبهشت در گزارشی از تسخیر و از دسترس خارج کردن ۲۱۰سایت و سامانه وزارت‌خارجه رژیم در تهران که روز گذشته توسط کانال تلگرامی قیام تا سرنگونی اعلام شد، نوشت: «اولیویه واندکاستیل قربانی معامله مبادله زندانیان است» : اپوزیسیون ایران اسناد محرمانه توافق با بلژیک را افشا می‌کند.

بلژیک و ایران ابتدا بر سر تبادل زندانیان به توافق رسیدند و تنها چند ماه بعد اولیویه واندکاستیل به‌عنوان یک ابزار معامله دستگیر شد. این را روزنامه De Morgen بر اساس اسناد محرمانه‌ای که توسط مخالفان ایرانی هک شده است، گزارش کرده است.

گروه مقاومت ایران NCRI روز یکشنبه اعلام کرد که گروه هکری «قیام تا سرنگونی» موفق به از دور خارج کردن سایت وزارت امور خارجه شده است. اندکی پس از آن، این گروه اسناد محرمانه‌ای را در مورد تبادل زندانیان ایرانی و بلژیکی در فضای مجازی منتشر کرد. اکنون اسناد نشان می‌دهد که اولین پیش‌نویس توافقنامه ایران و بلژیک در ۲۶آوریل ۲۰۲۱ در تهران نوشته شده است. اولین امضای نمایندگان هر دو وزارتخانه در ۳۱مه ۲۰۲۱ پس از آن صورت گرفته است.

دیپلمات رژیم ایران اسدالله اسدی (۵۱ ساله) که همه اینها حول محور او می‌چرخد، در ۴فوریه ۲۰۲۱ به‌دلیل نقش داشتن در حمله بمب‌گذاری به یک جلسه بزرگ NCRI در پاریس در سال۲۰۱۸ به ۲۰سال زندان محکوم شد.

کابینه وزیر دادگستری وینسنت ون کوئیکن‌بورن هنوز به‌طور رسمی به دی مورخن گفته است: «هیچ صحبتی در مورد مبادله زندانی وجود ندارد. ما قرار نیست اصول قانون اساسی خود را به چالش بکشیم»… .

NCRI می‌گوید: «اسناد نشان می‌دهد که این توافقنامه برای آزادی اسدی نوشته شده است. «و اولیویه واندکاستیل قربانی آن شده است».

https://www.hln.be/buitenland/olivier-vandecasteele-is-slachtoffer-van-deal-gevangenenruil-iraanse-oppositie-lekt-geheime-documenten-over-akkoord-met-belgie~aa467ca1/?referrer=https%3A%2F%2Ft.co%2F&referrer=http%3A%2F%2Fsabanews.mf.local%2F