چهارشنبه ۲۵فروردین ۱۴۰۰ / آمارقربانیان کرونا در ۵۳۵شهر از ۲۵۲هزار و ۱۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۰۲۷۸نفر، در آذربایجان غربی به ۹۴۷۳نفر، در البرز به ۶۳۱۳نفر، در اصفهان به ۱۶۴۸۵نفر، در ایلام به ۲۵۹۶نفر، در بوشهر به ۲۵۶۴نفر، در تهران به ۵۷۶۵۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۶۱۹۰نفر، در خوزستان به ۱۵۱۶۹نفر، در زنجان به ۲۷۶۰نفر، در سمنان به ۴۴۷۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۷۴۶نفر، در فارس به ۷۴۲۷نفر، در قزوین به ۲۸۷۹نفر، در قم به ۸۸۸۵نفر، در کرمان به ۵۶۲۹نفر، در کرمانشاه به ۵۰۳۴نفر، در گلستان به ۶۴۷۵نفر، در گیلان به ۸۸۲۶نفر، در لرستان به ۱۰۶۴۸نفر، در مازندران به ۱۰۷۰۵نفر، در مرکزی به ۵۲۲۸نفر، در هرمزگان به ۲۸۶۰نفر، در همدان به ۵۶۹۸نفر، در یزد به ۴۵۱۲نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی شده امروز، جان‌باختگان ۲۴ساعت گذشته را ۳۰۴نفر (بالاترین رقم در ۱۲۷روز گذشته) بیماران بستری در ICU را ۴۵۳۹نفر (بالاترین رقم در ۹۲روز گذشته) و شمار مبتلایان جدید را ۲۵۵۸۲نفر اعلام کرد که رکورد جدیدی از زمان شروع پاندمی است (ایرنا ۲۵ فروردین۱۴۰۰).

مردانی عضو کمیته علمی ستاد کرونا با اشاره به این‌که موارد جدید ابتلا به‌شدت رو به افزایش است گفت: «تخت‌های اختصاص یافته به بیماران بستری کاملاً پر است و مرگ‌های رو به رشد ناشی از کرونا را شاهد هستیم. بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند درگیریهای گسترده ریوی دارند که آنها را نیازمند بستری در بخش‌های ویژه می‌کند» (ایسنا ۲۵ فروردین۱۴۰۰).

در تهران، سعید خال مدیر عامل بهشت زهرا اعلام کرد: «در دو روز گذشته آمار جان‌باختگان کرونایی در تهران سه رقمی شده است. از ابتدای آذرماه که آمار به بالای ۱۰۰نفر رسید تا امروز تهران چنین عددی را تجربه نکرده بود. شرایط تهران شرایط بسیار ناگواری شده و کارها چندین برابر شده. تهران به‌طور عادی روزانه ۲۰۰ متوفی دارد و ۱۰۰ متوفی کرونایی به این آمار اضافه شده است. در طول تاریخ ۵۰ساله بهشت زهرا این شرایط هرگز تکرار نشده است» (ایرنا ۲۴ فروردین۱۴۰۰).

در خراسان رضوی، «رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد وضعیت بیمارستانها را غیرقابل باور خواند و گفت: حتی یک روز تأخیر در واکسیناسیون گسترده و عمومی نابخشودنی است، اگر وزارت بهداشت در نوروز به هر علتی نتوانست مؤثر وارد میدان شود لااقل در واکسیناسیون گسترده قافیه را نبازد» (خبرگزاری حکومتی مهر۲۵ فروردین۱۴۰۰).

در اصفهان، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «شرایط استان کاملاً بحرانی است و وضعیت تمام نقاط استان قرمز است. بیش از ۸۶۰۰۰ بستری از ابتدای کرونا داشته‌ایم و نزدیک به ۹۴۰۰ فوتی، تعداد بیمارانی که به‌صورت سرپایی درمان می‌شوند آخر اسفند حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰نفر بوده و اکنون به ۲۳۰۰ تا ۲۵۰۰بیمار رسیده‌ایم. طی دو هفته گذشته ۳۳۶بیمار فوت کردند. به ۱۵ تا ۲۵ مرگ در روز رسیده‌ایم که بسیار نگران‌کننده است» (ایمنا ۲۵ فروردین۱۴۰۰). سخنگوی ستاد کرونا گفت: «تعداد مبتلایان در استان نسبت به اول فروردین شش برابر شده است. بیمارستانها در حال سرریز شدن است، بیمارستانهای بخش خصوصی به کمک آمده‌اند و چند بیمارستان صحرایی نیز فعال شدند. لازم است برخی بیماران خانگی مورد درمان قرار بگیرند» (ایسنا ۲۵ فروردین۱۴۰۰). رئیس شبکه بهداشت شهرضا از افزایش ۵برابری مراجعات سرپایی خبر داد و گفت: تست ۹۱درصد افرادی که مراجعه می‌کنند مثبت است (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵ فروردین۱۴۰۰).

در فارس، معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: «مجموع بیماران بستری ۲۳۴۳نفر است که ۴۱۳نفر آنها در ۲۴ساعت گذشته بستری شدند. ۳۰۲بیمار در ICUهستند. در ۴۸ساعت گذشته ۴۲بیمار جان باختند و از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون در فارس ۳۵۷۵نفر بیمار را از دست داده‌ایم» (ایسنا ۲۵ فروردین۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «در حال حاضر ۹۹۹بیمار بدحال با علائم کرونا در البرز بستری هستند و متأسفانه روند صعودی ادامه دارد. در ۲۴ساعت گذشته ۱۳بیمار جان خود را از دست داده‌اند» (ایسنا ۲۵فروردین۱۴۰۰).

در لرستان، استاندار گفت: «وضعیت نامطلوب و خطرناک است. از هر۱۰۰ نمونه تست۵۰ مورد مثبت اعلام می‌شود. ۱۰درصد بستری شدگان با شرایط سخت مواجه می‌شوند و احتمال مرگ آنها بالا می‌رود» (ایسنا ۲۵ فروردین۱۴۰۰).

در قم، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ١٢٠بیمار با علائم ابتلا به ویروس کرونا پذیرش و ١٠٢نفر بستری شده‌اند. در حال حاضر کل بیماران بستری ۴٩٣نفر هستند که حال ٧۵نفر آنها وخیم می‌باشد» (ایسنا ۲۵ فروردین۱۴۰۰).